Navigacija
Naujausi straipsniai
· Prancūzų buldogas
· Siamo katės
· Jorkšyro terjeras
· Vokiečių aviganis
· Kodėl koalos apsika...
Naujausia foto
Bijai? O aš ne! Bee!

Bijai? O aš ne! Bee!

Atsitiktinė foto



Naujausias video
Bebras puola!



Atsitiktinis video
Šokančių katinų rinkinukas



Straipsnių kelias
Straipsniai » Graužikai » Degu
Degu


Apie degu:

Degu (Octodon degus) - Pietų Amerikos graužikas. Savo išvaizda yra panašus į smiltpeles arba voveres. Kailis pas degu pilkai rudos spalvos, ausys pakankamai didelės, uodega ilga, padengta mažais plaukeliais, o gale “šepetėlis”. Laisvėje degu išgyvena iki 15 metų, nelaisvėje retai išgyvena iki 10, paprastai 6-8 metus. Pagal savo kilmę artimesni triušiams ir jūros kiaulytėms, nei smulkiems graužikams.

Degu savo elgesiu ir gyvenimo būdu panašus i voveres. Laisvėje degu gyvena Argentinoje, Čilėje ir Bolivijoje, kur uolose ir kituose vietose degu iškasa sau urvus, kuriuose apsigyvena ir kaupia maisto atsargas. Jų iškasti urvai pakankamai dideli, gilūs, net iki 1 metro gylio. Laisvėje degu gyvena didelėmis kolonijomis. Diena jie daug dirba, o naktį miega. Jie visada turi daug maisto atsargų, nuolat į savo urvą neša daržoves ir vaisius. Išpūtę akis ir pakelę ausis pastoviai saugo savo ir savo giminių urvus. Laukiniai degu mėgsta daug slėptis, bet laikant juos namuose, nesunkiai pripranta prie žmogaus rankų. Degu labai draugiškas gyvūnas, todėl patariama juos laikyti po 2 ar daugiau, bet jeigu jus galėsite skirti jam daug laiko, jis gali gyventi ir vienas, svarbu kuo dažniau bendrauti su juo.

Degu pakankamai protingas gyvūnas, jis atskiria garsus ir žmonių balsus. Jie atskiria žmones, mieliau bendrauja su pažįstamais, nei su svetimais, įsimena tuos kurie juos nuskriaudė. Kandžiojasi degu retai, paprastai tik tada kai juos kažkas labai išgąsdina, tokiu atveju degu gali įkasti ir cypti. Degu negalima imti už uodegos, uodega pas šį gyvūną labai jautri ir imant ji už uodegos gali nutrūkti galiukas (šepetėlis). Degu drąsus ir smalsus, todėl juos reikia saugoti nuo kitu gyvūnų, nuo kačių, šunų, taip pat nuo buitinės technikos. Nepaleiskit degu bėgioti vienam be priežiūros, jie mėgsta viska paragauti, todėl gali apgraužti ką nors arba suvalgyti kažką blogo.
Degu labai darbingi gyvūnai ir yra geri statybininkai, todėl į narveli reikia įdėti šakelių, dėžučių arba šieno, kad degu galėtų pasidaryti sau lizdą. Degu mėgsta kai juos glosto, kaso paausį.


Kuo maitinti degu?

1. Daržovės - moliūgai, cukinijos, morkos, kopūstai, virti burokai ir bulvės, svogūnai, ridikėliai, porai, salierai, kaliaropės, virti žirniai ir agurkai, arbūzų sėklos.
2. Vaisiai - obuoliai, kriaušės, abrikosai, persikai, apelsinai, bananai, ananasai, slyvos, kiviai.
3. Uogos - braškės, vyšnios, gudobelės, agrastai.
4. Grūdai - avižiniai dribsniai, kviečiai, avižos, saulėgrąžos, mirkyti kukurūzai.
5. Kiti produktai - džiūvėsiai, duona, žali kiaušiniai, aliejus, varškė, uogienė, sausainiai, vafliai, salotos, buroklapiai.
6. Riešutai - žemės, lazdyno.
7. Žolė - kiaulpienės, dobilai.
8. Šienas.
9. Laukinių ir kultūrinių medžių dalys - drebulės, obels šakelės su lapais, pumpurais, kaštonai, gudobelės šakelės su uogomis, erškėtuogės su lapais ir šakelėmis, šaltalankio uogos ir šakelės.

Kažkur pusės iš šio sąrašo jūsų degu nevalgys, todėl geriau mažiau eksperimentuoti, o tiesiog įsigyti specialiai degu skirtą pašarą. Jeigu tokio parduotuvėse nerandate, galima įsigyti pašarą žiurkėnams, jis taip pat tinka ir degu. Ne viskas iš išvardinto sąrašo gali būti naudinga jūsų augintiniui, rekomenduojama neduoti degu jokiu saldainių, vaflių ir pan. Degu organizmas nevirškina cukraus. Geriausia savo degu maitinti specialiu pašaru, šienu, duoti pagraužti obels šakelių, pripjaustyti obuolių, morkų, o vasarą duoti šviežios švarios žolės. Toks maitinimas patiks jūsų degučiui. Dažnai pastebima kad degu valgo ne visus pašaro ingridientus, ypatingai jeigu šeriate savo degu pašaru skirtu žiurkėnams, todėl tai kas nėra valgoma, geriau išmesti, nereikia laukti kol degu neliks pasirinkimo ir jis bus priverstas valgyti tai ko nemėgsta. Maitinti degutį reikia 1-2 kartus per dieną, viskas priklauso nuo to kiek ir kokio maisto duosite savo augintiniui.
Nupirkite savo degu specialų vandens buteliuką iš kurio gers jūsų augintinis, vandenį keiskite kas 1-2 dienas. Vandens pripilkite iš čiaupo (chloruoto), nes degu labai jautrus burnos infekcijoms.


Kur laikyti degu?

Geriausiai degu tiks paprastas narvelis graužikams, bet gali tikti ir terariumas. Narvelis turi būti pakankamai didelis, kad tilptų viskas ko reikia degučiui, ir liktų vietos pabėgioti, taip pat būtų neblogai įsigyti specialų ratą, paprastai skirtą žiurkėnams, kur degu galės pabėgioti. Patariama imti metalinį rata, nes plastmasinį degu gali paprasčiausiai sugraužti. Iš savo patirties galiu pasakyti, kad specialus narvas - ne pats geriausias pasirinkimas, kartais geriau nupirkti degučiui terariumą arba akvariumą, degu labai mėgsta viska graužti, todėl laisvai gali pragraužti plastmasinį narvelio dugną ir pabėgti. Narvelio arba terariumo dugną geriausia iškloti presuotomis arba paprastomis pjuvenomis. Pasitelkite savo fantaziją, ir padarykite degu narvelyje namuką, kopetėles, labirintus, tunelius.
Kas kiek laiko reikėtų keisti pjuvenas, pamatysite patys, blogo kvapo neturi būti. Bent jau kartą į savaitę jas pakeiskite. Taip pat degu karts nuo karto reikia “išmaudyti”, tam reikalui naudojamas specialus smėlis, paprastai zoo prekių parduotuvėje rasite smėlį skirtą šinšiloms, jis puikia tiks ir degu. Tvarkydami narvelį, perkelkite degu į kitą narvelį arba dėžutę su smėliu, kur jūsų augintinis galės “išsimaudyti”.


Degu dauginimasis:

Nelaisvėje degu dauginasi ištisus metus. Daugintis degu pradeda būdami 5-6 mėnesių. Nėštumas trunka apie 90 dienų. Gimsta nuo 1 iki 10 degučių, dažniausiai 3-4. Laktacijos laikotarpis trunka nuo 2 iki 4 savaičių. Dauginasi degu iki 3 kartų per metus. Per daug dažnai daugindamiesi, degu gali gimti nesveiki, arba patelė gali nugaišti, todėl reikia prižiūrėti kad degu per daug nesidaugintų, reikia persodinti patelę arba patiną i kitą narveli.
Degučiai gimsta turėdami plaukus, dantukus ir matantys. Patiną ir kitus degu perkelti nereikia, auklėjimu užsiėma visa šeimyna. Mažus degučius galima atskirti nuo mamos kai jiems sukanka apie 2 mėnesius. Nėštumo metu patelei rekomenduojama, netgi būtina, duoti vitaminų ir mineralų skirtų graužikams (degu).

Naujagimių degučių nuotrauka:



Narvelyje pridėta servetėlių, svarbu duoti degu “statybines medžiagas”, o degu jau patys pasidarys iš jų jaukų lizdą.


Degu lytis (kaip atskirti):

Atskirti degu lytį nesunku:



1 - patinas
2 - patelė






Komentarai
Komentarų dar neparašyta.
Rašyti komentarą
Turite prisijungti, norėdami parašyti komentarą.
Reitingai
Balsuoti gali tik nariai.

Prašome prisijungtiarba užsiregistruoti, jeigu norite balsuoti.

Nėra reitingų.
Prisijungti
Vardas

Slaptažodis



Dar ne narys?
Registruotis.

Pamiršai slaptažodį?
Prašyk naujo!.
Narių apklausa
Kiek turite gyvūnų?

Viena
Viena
50% [3 Balsai]

Du
Du
17% [1 Balsas]

Trys
Trys
17% [1 Balsas]

Keturis
Keturis
0% [0 Balsai]

Penkis
Penkis
0% [0 Balsai]

6-10
6-10
0% [0 Balsai]

Virš 10
Virš 10
0% [0 Balsai]

Dar neturiu
Dar neturiu
17% [1 Balsas]

Balsai: 6
Kad galėtum balsuoti, turi prisijungti.
Pradėta: 18.01.14